Tavuklu Mantar Sote

 • Ekleyen:
  Tavuklu Mantar Sote
  5
  kişilik
  25 dk.
  dakika

  Akşam yemeklerinde özelikle ani misafirler ya da kendinize güzel bir yemek yapmak isterseniz tavuklu mantar sote en ideal lezzetli tercihler arasında. Kısa sürede yapılabilmesi de bu özel yemeği tercih edilir hale getiriyor. Herkesin rahatlıkla yapabileceği mantar sote için çok fazla malzemeye de ihtiyacınız yok. Biraz mantar, tavuk ve baharatla muhteşem bir ana yemek çıkarma şansınız var.

  Malzemeler
  • Bir bütün tavuk göğsü, tercihen tavuk incik
  • Kuru soğan bir orta boy
  • Tatlı yeşil biber tercihen 1 ile 3 arası
  • Bir tane orta boy domates
  • İki kaşık domates biber karışık salça
  • Tuz, karabiber, damak tadına göre kekik, kimyon, pul biber
  Yapılışı

  Tavuklu mantar sote yapımı için öncelikle mantarları iyice yıkayın ve dış kabuklarını dikkatlice soyun. Sonra mantarın büyüklüğüne göre iki ya da dört parça olarak doğrayıp bir kabın içinde yerleştirin. Üstüne su ve limon koyarak beklemeye alın. Bu kararmalarını engelleyecektir. Başka bir yerde tavuğunuzu alıp kuş başı doğrayın. Burada damak tadına göre büyüklüğünü değiştirebilirsiniz.

  Tavukları doğradıktan sonra altı kısık ateşte bir yemek kaşığı yağ ile çevirerek hafif pembe renk alana kadar sotelenmeye bırakın. Öteki tarafta kuru soğanı soyup küçük küpler halinde doğrayın. Domatesin kabuğunu iyice soyun onu da soğan ile aynı boyda olacak şeklide doğrayıp ayrı bir yere alın. Biberleri küçük küçük doğrayıp domates ile aynı yere alın. Tavuklarınız pembeden beyaza doğru çalmaya başlayınca içine soğanlarını atın ve çevirmeye başlayın. Hafif kokusunu bırakan soğanların üstünde önce salçayı ekleyin bir iki çevirin. Daha sonra domates biber sırasıyla koyulur.

  Bu aşamadan sonra ocağın ateşi iyice kısabilir. Mantar sotede özelikle mantarı en son atmalısınız. Mantar en çabuk pişen sebzelerden biridir. En son doğradığınız mantarları tavanın içine atıp birkaç tur attırdıktan sonra ocağın ateşi kısık kapağı kapalı şekilde malzemelerin birbiri ile kaynaşması için bırakın. Bu süreçte sotenize su eklemenize gerek yok mantarlar suyunu bırakacaktır. En son ortalama 5 dk sonra soteniz hazır hale gelir. 10 dakika kadar dinlendirin.