Kabak Spagetti Tarifi

 • Ekleyen:
  Kabak Spagetti Tarifi
  4-5 kişilik
  kişilik
  35-40 dakika
  dakika

  Görünümü ve şekli spagettiyi andıran, renkli ve lezzetli bir tarif olup çocukların da beğeneceği tarzdan bir yiyecektir. Spagetti şeklinde kesilen ve az sürede vitaminini kaybetmeden pişirilir. En son ise parmesan ve fesleğen ile süslenilir. Evde yapacağınız çok kolay ve pratik bir tariftir. Bu yemeğin püf noktası; kabakların inceliğine ve kalınlığına göre pişirme süresi değişebilir. Diyet yapan kişiler gönül rahatlıyla yiyebilecekleri, kalori değeri çok düşük olan bir spaggeti yemeğidir.

  Malzemeler

  Malzemeler

  • 2 adet girit kabağı
  • 8 adet cherry domates
  • 9 adet fesleğen yaprağı
  • 3 yemek kaşığı rendelenmiş parmesan peyniri
  • 3 yemek kaşığı yeşil zeytinyağı
  • 2 tatlı kaşığı sirke
  • 1/2 çay kaşığı tuz (isteye göre arttırılabilir)
  Yapılışı

  Tarifi

  1. Geniş ve derin bir tencereye suyu koyup kaynatın.
  2. Kabakları soymadan, fırça yardımıyla yıkayın. Boydan boya ince ince ve uzun bir şekilde kesin. Daha kolay kesilmesi için büyük ve keskin bir bıçak kullanın.
  3. Başka bir kaba buzlu soğuk su koyarak doldurun.
  4. Su kaynamaya başlayınca, tuzu ekleyerek ince ince kesmiş olduğunuz kabakları içine attın.
  5. Su kabaklar ile birlikte tekrar kaynamaya başlayınca 1 dakika daha kaynatın ardından kabakları süzün ve buzlu suyun olduğu kaba atın. Bu sayede kabaklar rengini kaybetmeyim canlı kalmalarını sağlanır. Kabak, yumuşak ve sebze türü olduğundan çok haşlanmaya gerek duymaz.
  6. Soğuk suda yaklaşık 3-4 dakika bekletilen kabakları süzgeç yardımıyla suyunu iyice süzün. Bu işlemin sebebi; kabakları daha diri tutulması içindir.
  7. Bu esnada, 9 adet fesleğen yaprağı ince ince kıyın. Ardımdan rendelenmiş parmesan, sirke, fesleğen ve ortadan ikiye kesilmiş cherry domatesleri derin bir kaba alıp harmanlayın.
  8. Süzmüş olduğunuz kabakları da kabın içerisine ekleyerek, diğer malzemelerle iyice karıştırın.

  Öneri

  Kabaklar, boy olarak ne kadar uzunsa spagetti görüntüsüne o kadar yakın olur. Servis için orta boy kaseler kullanın. Tercihe göre parmesan ve fesleğen arttırılabilir veya azalttırılabilir eşit miktarda. Parmesan kullanmak istemiyorsanız beyaz peynir da tercih edebilirsiniz.