Arnavut Ciğeri Kavurması Tarifi

 • Ekleyen:
  Arnavut Ciğeri Kavurması Tarifi
  4-5 Kişik
  kişilik
  35-40 Dakika
  dakika

  Türk mutfağına ait eşsiz lezzetlerdendir. Mutfağımıza Osmanlı döneminden kalma bir lezzet olarak girmiştir. Osmanlı döneminde Arnavutlar o dönemde ciğer ucuz olduğu için bu yemeği çok yapmıştır. O dönemden günümüze kadar hala her mutfakta yerini almaktadır. Hemen hemen herkesin beğeneceği bir damak lezzetidir. Bazı kişiler meze şeklinde tüketirken, bazıları ana yemek kategorisinde de değerlendirebilir. Tadının lezzetli olması bu yemeğin doğru şekilde yapılmasına ve malzeme oranlarının doğru olmasına bağlıdır. Bu oran tutturulmaz ise lezzetsiz bir yemek ortaya çıkabilir.

  Malzemeler

  Peki, Yemeğimizin Malzemeleri Nelerdir?

  • 600 gr kuzu ciğeri ( isteğe göre tavuk ciğeri de tercih edilebilir.)
  • 1 tutam tuz
  • 1 su bardağı beyaz un
  • 1 çay kaşığı kadar karabiber
  • Ciğerlerin kızarması için 3 su bardağı ayçiçek yağı
  • Bir demet maydanoz
  • 2 adet soğan
  Yapılışı

  Yapılışı

  Kuzu ciğerlerimizin zarlarını dikkatli bir şekilde ciğerleri dağıtmadan soyun. Eğer sinirleri varsa temizleyin ve kuşbaşı şeklinde doğrayın. Daha lezzetli olmasını istiyorsanız doğranmış ciğerlerin kanlarından arındırmak için 5 dakika süzgeçte bekletin. Ama sakın suda yıkamayın. Un karabiber ve tuzu birbirine harmanlayın. Bu harmanın içine ciğerleri dökün ve tekrar harmanlayın.

  Ciğeri kızgın yağda pişireceğimiz için yağı iyice kızdırın. Kızdırdıktan sonra ciğerleri kızartmaya başlayın. Ciğerler isteğe göre bir sefer, daha çıtır olsun istiyorsanız iki sefer kızartın. Bir sefer kızartırsanız daha yumuşak olacaktır ve bu işlem 3 dakika sürmelidir. İki sefer kızartacaksanız 2 şer dakika boyunca kızartın. Bu kızaran ciğerleri kapalı bir kaba alıp, dinlenmeye bırakın.

  Maydanozu ince ince doğrayın. Aynı şekilde soğanları da ince ince kesin. Bu doğradığınız soğan ve maydanozları isteğinize göre tuzla harmanlayın. İsteğe göre biraz da sumak ekleyin. Kızaran ciğerleri servis tabaklarına alın. Yanına da harmanladığınız sumak, soğan, maydanoz karışımını ekleyin ve servise hazır hale getirin.

  Eğer arzu ederseniz patatesleri küp şeklinde doğrayıp kızgın yağda kızarttıktan sonra, bu kızarmış patatesleri ciğerlerle birlikte karıştırıp da servis edebilirsiniz.